Відеокамера звичайного смартфона допоможе експрес-діагностиці коронавірусу. Про це повідомила група вчених з Каліфорнійських університетів в Берклі і Сан-Франциско, підкресливши, що розроблений ними пристрій-тестер сумісно з усіма випускаються серійно гаджетами.

Про свою розробку вчені розповіли на сторінках наукового журналу Cell (переклад – tass.ru ).

“Ми розробили простий, по суті, тестер, використання якого звільняє від необхідності задіяти складне і дороге устаткування, – підкреслив провідний автор розробки, біоінженер з Каліфорнійського університету Берклі Деніел Флетчер (Daniel Fletcher). – Наше винахід показало, що тепер клініцисти можуть швидко зробити аналіз, взявши звичайний мазок з носоглотки, сфотографувати його і піднести до чутливого датчика тестера. “

Флетчер в співдружності з вірусологом Мелані Отт (Melanie Ott) з Інституту Гладстона Каліфорнійського університету в Сан-Франциско і Нобелівським лауреатом, доктором Дженніфер Дудна (Jennifer Doudna) близько двох років тому розробили подібну методику експрес-діагностики ВІЛ практично в побутових умовах. Початок пандемії коронавируса сподвигло вчених на розробку нового гаджета, здатного за допомогою оптичних приладів виявити нові віруси, в тому числі SARS-CoV-2.

Тест, повний цикл якого займає не більше півгодини, базується на так званій технології CRISPR-Cas, коли РНК [рибонуклеїнова кислота] виявляється безпосередньо за рахунок зв’язку з ферментом Cas13, минаючи складну технологію визначення ПЛР, яка застосовується зараз в більшості лабораторій світу, відзначається в публікації .

Поки тестування проходить в два етапи, але вчені на шляху створення одноетапною методики, яка дозволить виділяти РНК вірус без додаткового очищення. Аналіз не тільки визначить наявність присутності вірусу SARS-CoV-2, а й визначить його кількість.

“Нам, як вченим, дуже важливо мати уявлення про кількість вірусу в організмі випробуваного, – додає Отт, – визначення ПЛР важливо, але це тривалий процес. Ми ж намагаємося йти по короткій дорозі.”

Тестер являє собою корпус з віконцем, в якому розміщений флуоресцентний детектор, що підсвічується лазером. Зверху на лінзу поміщають смартфон, і процес пошуку вірусу починається, пояснює медик. У планах дослідників адаптувати методику до ширшого виявлення не тільки COVID-19, а й інших вірусів.

“Спрощення техніки тестування дозволить розмістити детектори в аптеках, поліклініках, в прийомних покоях лікарень, – упевнений Отт, – останнє наше пристрій позбавлене самого телефону, а використовує тільки його відеокамеру, що полегшує і здешевлює тестування”.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут