17 січня стартували поставки обмеженої партії смартфона PinePhone. Це не перший у своєму роді пристрій на операційній системі Linux, проте воно все одно здається незвичайним на тлі сучасних Android і iOS-апаратів. Варто розуміти, що даний проект не розроблений будь-якою компанією. Він створений спільнотою програмістів, які у вільний від основної роботи час вкладають працю в його розвиток.

Сам по собі проект призначений не для звичайного користувача. Він розрахований на розробників, які також готові вкладати сили в розробку операційних систем на базі Linux і додатків для них. Крім того, ідея щодо розвитку спільноти мобільних версій Linux не здається поганою. Чим більше альтернатив пропонують користувачам, тим краще.

Саме за таким принципом поширюється операційна система Linux. Кожен бажаючий може внести свій внесок у розвиток системи. Втім, за таким же принципом працює і Android. Можливо, багато хто не знав, але Android – Це Open Source проект, який розвивається спільнотою. Так, система належить Google, але кожен бажаючий може виправити будь-якої баг в коді або додати нову функцію, яка в подальшому може стати частиною нової версії Android.

PinePhone поставляється без встановленої операційної системи, користувач повинен буде провести процес установки самостійно, скачавши останню збірку через офіційний сайт. Крім того, поки всі збірки знаходяться в статусі альфа, тому деякі функції можуть просто не працювати. Якщо вірити офіційному огляду новинки, найстабільнішою є Ubuntu Touch, але навіть вона поки не дозволяє запустити модуль камери.

Всього доступно 6 систем:

  • postmarketOS
  • Ubuntu Touch
  • Sailfish OS
  • Maemo Leste
  • LuneOS
  • Manjaro

Наприклад, інсталяційний образ Ububtu Touch важить близько 1 ГБ. Телефон оснащений 5,95-дюймовим LCD-дисплеєм, 4-ядерним процесором Allwiner з ядрами Cortex A53 з тактовою частотою 1,2 ГГц, 16 ГБ вбудованої і 2 ГБ оперативної пам’яті, 5-Мп основною і 2-Мп фронтальною камерою, акумулятором на 3000 маг, а також швидкої зарядкою з роз’ємом Type-C. Для деяких приємним бонусом може стати можливість витягти акумулятор. Крім того, розкривши корпус, можна з легкістю відключити LTE, GPS, Wi-Fi, Bluetooth, мікрофон і камеру безпосередньо від материнської плати.

Як Linux продовжує своє існування? Всьому виною розробники, які використовують дану систему в якості сервера, а також в якості середовища для розробки різних продуктів, включаючи веб-сайти.

Чи залучать споживачів і розробників смартфони на Linux? Питання сумнівне, мені здається, що ні. Просто тому, що в Android і в iOS вкладено стільки праці і грошей, що навряд чи Open Source проект зможе запропонувати в цьому питанні що-небудь гідне. До того ж не зовсім зрозуміла цільова аудиторія мобільної версії Linux. Для чого вона потрібна? Ubuntu Touch, наприклад, не пропонує якогось унікального інтерфейсу з революційним управлінням, а розробники софта не будуть витрачати час на оптимізацію системи, щоб потім нею ніхто не користувався.

Проект може стати популярним в тому випадку, якщо пристрій будуть використовувати замість Linux-комп’ютера, підключаючи його до монітора, але поки про таку можливість співтовариство не заявляє. І дійсно, було б непогано мати повноцінний Linux-смартфон в кишені, щоб потім, підключивши його до ПК, отримати повноцінну операційну систему для розваг і роботи.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут