Українські військові розробки привертають до себе увагу світових збройових гігантів.

Компанія з Об’єднаних Арабських Еміратів уклала з українськими підприємцями угоду на поставку “розумного” шолома для екіпажів бронетехніки. Пристрій був представлений на збройовій виставці IDEX-2019, яка пройшла нещодавно в ОАЕ. Співпраця з українськими компаніями все більше цікавить зарубіжних виробників військової техніки.

“Розумний” шолом

Український технологічний стартап Limpid Armor уклав угоду з компанією International Golden Group (IGG) з ОАЕ на поставку комплекту Land Platform Modernization Kit для модернізації бронетехніки. Як повідомив “Український мілітарний портал”, компанія LimpidArmor має головний офіс в Каліфорнії, а також філія в Києві. Вона заснована українським підприємцем і ветераном АТО Михайлом Гречухін. Компанія спеціалізується на конструюванні робототехніки та програмного забезпечення. А IGG є офіційним постачальником обладнання для силових структур ОАЕ. 

Власне, розробка від Limpid Armor – це “розумний” комплект для екіпажів бронетехніки. Він складається з очок Microsoft Holo Lens, які інтегровані в шоломи членів екіпажу і пов’язані з відеокамерами, встановленими на борту бойової машини. Надходить з камер інформація дозволяє екіпажу мати круговий огляд. Крім того, передбачено виведення на екран показників стану всіх систем бойової машини, а також інтерактивні підказки за місцезнаходженням дружніх і ворожих одиниць бойової техніки.

Угода між Limpid Armor і IGG було укладено на виставці IDEX-2019, яка в лютому проходила в ОАЕ. Предметом угоди є постачання українського винаходу, а також створення тестових зразків “розумного” шолома під два типи техніки. Крім IGG, йдуть переговори з представниками кількох країн Близького Сходу, а також Африки і ще одним європейським виробником озброєнь. В Україні ж випробування Land Platform Modernization Kit проходили в 169-му навчальному центрі “Десна” на базі танка Т-64.

Майбутнє поруч

Комплект Land Platform Modernization Kit, без жодного сумніву, є елементом спорядження “солдата” майбутнього. У світі не так вже й багато країн, які виробляють подібне спорядження. 

Найбільше відома екіпірування для піхотинців. Так, в 2008 році в США було відновлено розробка амуніції для солдата сухопутних військ Land Warrior. У цей комплект, крім зброї, бронежилета, кишенькового комп’ютера, навігатора і системи радіозв’язку, входить також “розумний” шолом. На OLED-дисплей цього шолома транслюється зображення з відеокамери, встановленої на гвинтівці. На цьому ж відображається карта місцевості, на якій позначені як союзники, так і противники. Комплекс Land Warrior обладнаний мікропроцесором і програмним забезпеченням, що дозволяє солдату керувати всім устаткуванням. Система вже була випробувана американцями в Іраку. Розробкою екіпіровки “солдата” майбутнього займаються у Франції, де схожий комплекс отримав назву FELIN, в Німеччині – IdZ-ES, Великобританії – FIST і в Росії – “Ратник”. 

Система “Ратник” почала надходити в розпорядження ВС РФ в 2014-2015 роках. Тоді в війська прийшло понад 70 тисяч комплектів. До складу “Ратника” також входить інтерактивний шолом 6Б-47, обладнаний вбудованою системою зв’язку та монокулярним монітором, на який надходить зображення з прицілу зброї. Російський комплекс, серед іншого, передбачає наявність засобів для захисту дихання, апаратури управління боєм, позиціонування солдата на місцевості, а також тепловізора, який дозволяє вести бій в будь-який час доби. Після 2015 року в розпорядження ВС РФ щорічно надходять до 50 тисяч “Ратніков”. 

Бійці ВСУ поки не оснащені подібним спорядженням. Але, як бачимо, завдяки зусиллям українських фахівців наша країна вже почала наздоганяти свого супротивника. За інформацією Михайла Гречухіна, вже в майбутньому році планується почати серійне виробництво Land Platform Modernization Kit, хоча очевидно, поки в інтересах іноземного замовника.

Al-Wahash. Арабські зброярі поставили на бронемашину наш модуль “Штурм”. Фото: ukroboronprom.com.ua

Випробуваний на Донбасі

В цілому виставка IDEX-2019 показала, що закордонні фірми почали все більше цікавитися продукцією українського ОПК. Зокрема, компанія з ОАЕ Calidus LLC представила тестовий зразок плаваючою бойової машини Al-Wahash, збройної українським бойовим модулем БМ-3М “Штурм”. Цей бойовий модуль розроблений Харківським конструкторським бюро з машинобудування ім. Морозова. Він оснащується гарматою 30 мм, кулеметом 7,62 мм, автоматичним гранатометом 30 мм і протитанковим ракетним комплексом “Бар’єр”. Держконцерн “Укроборонпром” позиціонує Al-Wahash як спільну розробку з компанією Calidus LLC. Українська сторона нагадує, що модуль “Штурм”встановлений на український БТР-3Е, а значить пройшов випробування бойовими діями на Донбасі. За інформацією “Укроборонпрому”, завдяки модулю “Штурм” бойова машина Al-Wahash отримує можливість знищувати противника на відстані до 5 км в будь-яку погоду. 

Крім цього, закордонні фірми зацікавилися продукцією українського казенного підприємства “Науково-виробничий комплекс” Іскра “(Запоріжжя) – найбільшого виробника устаткування радіолокації. Як повідомив директор підприємства Юрій Пащенко,” Іскра “разом із закордонним партнером починає розробку багатофункціональної РЛС, яка об’єднує властивості радіолокаційної станції і контрбатарейна радара.

“У нас є співпраця зі світовим гігантом, обсяги продажів якого в чотири рази перевищують всі обсяги української військової промисловості. Наш аванпроект, який ми запропонували для розробки, вони прийняли. Тому будемо разом створювати нове контрбатарейна засіб і оглядову радіолокаційну станцію”, – зазначив Юрій Пащенко.

Директор “Іскри” не назвав компанію, з якою українському підприємству прийдеться працювати, але дійсно великих компаній-гігантів, які виробляли б радіолокаційні станції, в світі не так вже й багато. З них виділити можна дві. Це французька компанія Thales і американська – Lockheed Martin. 

За словами Юрія Пащенко, щоб підвищити ефективність виробництва, в Запоріжжі були повернуті фахівці з донецького підприємства “Топаз”, що залишився в окупованому Донецьку. До війни “Топаз” спеціалізувався на створенні комплексів радіотехнічної розвідки, наприклад, знаменитої станції “Кольчуга”.

В “Укроборонпрому” також дуже пишаються високоточними розробками – ракетними комплексами “Вільха” і “Нептун”, а також вітчизняними коректованими артилерійськими снарядами “Квітник” , калібру 152 і 155 мм. Як відомо, “Вільха” є глибокою модернізацією радянської реактивної системи залпового вогню “Смерч”. На відміну від “Смерча”, українська “Вільха” завдяки однойменній ракеті розробки київського КБ “Луч” може вразити 12 окремих цілей. Цей комплекс вже прийнятий на озброєння і спрямований в серійне виробництво.

“Нептун” – це крилата ракета, також розроблена на КБ “Луч” і здатна вражати надводні цілі. Зараз “Нептун” – на стадії випробувань. На думку керівника дивізіону високоточної зброї “Укроборонпрому” Андрія Артюшенко, “Нептун” може захистити інтереси України в морській зоні. 

“Український” Квітник “- це керований снаряд з напівактивної головкою наведення. Ми вийшли на його серійне виробництво.” Квітник “принципово змінює тактику нанесення артилерійських ударів”, – додав Артюшенко.

За його словами, технологією виробництва таких боєприпасів мають лише сім країн світу. Крім України, це, наприклад, ті ж США і Росія. “Квітник” був прийнятий на озброєння ЗСУ ще в 2012 році. Але в 2014-му, після відмови від військово-технічного співробітництва з РФ, з’ясувалося, що 70% комплектуючих цього снаряда надходили з Росії. У нинішньому варіанті “Квітника” від російської залежності вдалося піти.

Разом з тим,  Україна може розраховувати на нові поставки зброї з США . Верховний головнокомандувач об’єднаних Збройних сил НАТО в Європі генерал Кертіс Скапарротті заявив, що США розглядають надання додаткового летального зброї Україні для протистояння морської агресії Росії після інциденту в Районі Керченської протоки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут